  • Model: ALP6400135
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 24.00cm x 50.00cm x 50.00cm
  • SKU: ALP6400135
  • UPC: 9002741211876
Products Sold: 0
Product Views: 20
R 374.73
Ex VAT: R 325.85
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
ø 13,5 mm jobber drill bit reduced shank - 9,5 x 30 mm Shank
Pouched packaging:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN - REDUCED SHANK
Part No. Dia
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind Shank
mm
ALP6400135 13,5 mm 160 mm 108 mm 118° Ø 9,5 mm x L 30 mm