  • Model: TCWB115-1
  • Weight: 0.26kg
  • Dimensions: 152.00cm x 198.00cm x 198.00cm
  • SKU: TCWB115-1
  • UPC: 6009515825331
Products Sold: 0
Product Views: 21
R 140.30
Ex VAT: R 122.00
Crimped Bevel Wire Cup Brush
Outside diameter: 115mm
Bore size: M14 x 2
Maximum PRM: 12500
This wire cup brush features a robust 115mm diameter with crimped wire bristles arranged in a bevel for effective material removal and surface preparation on larger areas. The plain carbon steel wires offer good abrasion for tasks like rust and paint removal. It has an M14 threaded connection for secure attachment to compatible angle grinders and is conveniently packaged in a blister for easy storage and display.
Application:
  • Used for cleaning, stripping metal areas and smooth surfaces.
  • Used in deburring metal edges
  • Good for removing rust, paint or corrosion from intricate surfaces.
  • Manufacturing
  • Automotive
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • The angle shaped body assists in cleaning tight or awkward spaces.
  • The crimped wire provides flexibility during use.
  • The mounting thread allows the wire brush to be mounted on grinders.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Tips and Instructions
  • Always inspect the wire brush before use. Do not use an excessively worn brush.
  • Always ensure the brush is rated for the tool to be used.
  • Always maintain a firm grip on the power tool when using the wire brush.
  • Always apply light pressure, let the brush do the work.
Description Specification
Packaging Type Blister
Sales Unit x1
Package Dimensions 220.5 (L) X 157(W) X 40mm (H)
Package Weight 263g
Tool Dimensions 32mm (H) x Ø115
Tool Weight 224.5g
Material Wire strands: Steel
Wire brush body: Steel
Outside diameter 115mm
Bore size M14 x 2
Wire strand thickness 0.34mm
Wire strand length 26.1mm
Maximum PRM 12 500
Recommended tool/accessories 115mm/ 125mm angle grinder